Odjel za obrazovanje uvodi igru „Odiseja mira“ u nastavni proces

Predstojnik Odjela za obrazovanje Vlade Brčko distrikta BiH Senad Osmanović i Justine Coluson, predstavnica Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda u BiH, potpisali su danas u Gradskoj vijećnici Memorandum o suradnji kojim se u nastavnu praksu Brčko distrikta BiH uvodi i učenje temeljeno na igri „Odiseja mira".

Image for news

Osmanović je istakao da igra potiče kritičko mišljenje, timski rad, socio-emocionalno učenje i nenasilno rješavanje konflikata te predstavlja značajan iskorak u primjeni inovativnih metoda učenja. 

„Ovo je još jedan konkretan korak ka provođenju reformi u obrazovanju. Posebno je značajno što su nastavnici prepoznali vrijednost ovog pristupa i prihvatili ga u nastavnoj praksi. Ovakve aktivnosti potvrđuju koliko je važno obrazovanje utemeljeno na vrijednostima mira, međusobnog poštovanja i zajedničkog djelovanja“, naglasio je Osmanović. 

„Odiseja mira“ razvijena je u suradnji sa 1.530 učenika i nastavnika iz više od 60 škola i 20 lokalnih zajednica u BiH, istakla je autorica igre Ivana Kešić. 

„Igra je simulacija u kojoj se učenici suočavaju s vlastitim emocijama, posljedicama vlastitih odluka, ali isto tako govore o tome kako posljedice drugih djeluju na njih, na cijelu zajednicu, čime bolje razumiju emocijama potaknute reakcije vršnjaka i na njih adekvatnije odgovaraju“, dodaje Kešić. 

Potpisivanje Memoranduma organizirano je u okviru obilježavanja UN Tjedna za izgradnju mira, a uvođenje igre u nastavni proces u Distriktu predstavlja ulaganje u mlade i korak ka održivom, sustavnom obrazovanju o miru, naglasila je Justine Coluson, predstavnica Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda u BiH. 

„Ovaj Memorandum je mnogo više od formalnog dogovora, to je opredijeljenost da investiramo u mlade. Zahvaljujem Odjelu za obrazovanje što zajedno pokazujemo da je obrazovanje jedna od najmoćnijih investicija za trajni mir“, zaključila je Coluson. 

Nakon potpisivanja Memoranduma u Gradskoj vijećnici, u Velikom/Gradskom parku je održana najveća javna demonstracija ove igre do sada, pod nazivom „Učionica mirovnog obrazovanja na otvorenom", koja je u Velikom parku okupila više od 200 učenika i nastavnika iz osnovnih škola Brčko distrikta BiH.